KIRSAL KALKINMA PLANI İZLEME KOMİTESİ ARA TOPLANTISI YAPILDI
26/06/2014 .

Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından 26 Haziran 2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı-Mehmet Akif  Ersoy Toplantı Salonu’nda Kırsal Kalkınma Planı İzleme Komite Ara Toplantısı yapıldı. Toplantı, Bakanlığımız koordinasyonunda 16 bakanlık ve TÜİK’ten daire başkanı düzeyindeki temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya, Tarım Reformu Genel Müdürü Sayın Dr. Gürsel KÜSEK’in açılış konuşmasıyla başlandı. Yaptığı açılış konuşmasında “Bilmediğiniz şeyi yönetemezsiniz,yönetmek için doğru bilgiye sahip olmanız gerekir. Ülkenin portföyüne bakınca çok çeşitlilik olduğu ve her yörenin kaynakları farklıdır, bunları iyi yönetebilmek için karar destek mekanizmasına sahip olmamız gerekir. Bunun içinde verilere ihtiyaç vardır. Türkiyede kırsal kalkınmaya, tarımsal destekler, köydes ve krediler şeklinde imkanlar sağlıyoruz, Bunların hepsini optimum şekilde kullanmalıyız. Ekonomik yatırımlara her yerden destek başvuru alıyoruz ve farklı çeşitlerde tesislerin kurulumu saglanıyor. Bunların en aktif ve en yararlı şekilde kullanmak için veriye ihtiyacımız var. Bunları sorgulayabileceğimiz altyapılara ihtiyacımız var. Bunların yönetimini de organize bir şekilde yapılmak fayda sağlar. ÇKS de 9,5 milyar destek verilmekte ve bunu Türkiye’deki 2 milyon çiftçiye vermekteyiz. Bu da her çiftçimize aylık 500 TL çiftçi başı destek sağlamış oluyoruz. Ayrıca İpard kaynakları, ulusal kaynaklar var. Bunların yanında Ziraat Bankasının kredileri, ajanslar, tarım kredi kooperatifleri vb. kurumların desteği ile ciddi destekleme sağlanıyor. Bunları yaparken uygulamada eksik ve fazlalıkların belirlenmesi gerekir. Bunlarında verilerine ihtiyaç var.

Tarımsal gelirin arttırılmasıyla çiftçinin sosyal yapısını geliştirmezseniz ve sosyal altyapıyı desteklemezseniz şehre göçü engelleyemezsiniz. Yatırım yapmak isteyenler fizibilite yapılamamasından yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Yatırım ile gelişmişlik arasında yakın ilişki var. Bunları yapmak için hem altyapıyı hemde sosyal yapıyı geliştirmek gerekiyor. 20-30 yıl önce kırsala harcanan para az olduğundan yatırımlarda az oldu, ama artık para arttı ve kırsal kalkınmada daha ileri seviyeye ulaştık. Bunları yaparken kullanılan paranın yönetimi veriler ile olur. Veriler rastgele yapılırsa yatırımın geri dönüşümünü bilmemiz mümkün değil. Kullanılan paranın etkin kullanımı için, ölçüm parametrelerinin geliştirilmesini yapıyor olmamız lazım. Unutmayalım ki tarıma ve çiftçilere ihtiyacımız var .” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Ali ERGİN başkanlığında toplantıya devam edildi. Kırsal Kalkınma Planının İzlenmesi (2010-2013) ile ilgili genel bir değerlendirme yapılması,  , Kırsal  Kalkınma Eylem Planı (2014-2018) hazırlık çalışmaları gündem maddeleri görüşüldü.

          Kırsal Göstergelerin İzlenmesinin nasıl yapılacağı konusunda TÜİK temsilcisi Dr. Osman YILDIZ tarafından bilgilendirme yapılarak, kurumlarla bir çalışma takvimi oluşturuldu.

Katılımcılardan gelen sorular cevaplandıktan sonra, dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.

Sayfa Görüntüleme Sayısı:1537
Yukarı Çık